Ars Electronica Center in Linz at blue hour. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 8 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 07:28 pm |
| ISO | 100 |
I already showedy you some pictures of light trails in front of the Ars Electronica Center some time ago. On this day i tried out many different exposure times and as the light from the building changes every few minutes the situation is changing very fast. In February last year when i did this pictures i really had a nice day and in the early evening at about 7 pm i positioned myself together with a friend of mine in front of the building for some longtime exposure shots of the building.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 6 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 07:23 pm |
| ISO | 100 |
Because there are a lot of cars passing by at this time of the day you can see the lighttrails of the passing cars and also the tram. Together with the Lentos wich is situated on the oposite side of the danube in Linz the Ars Electronica Center builds a beautiful and modern contrast to the older building situated near the danube. I experimented with different exposure times and apertures for the longtime exposure.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 6 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 07:23 pm |
| ISO | 100 |