Last year I visited Lake Neusiedler in spring and I took some pictures of birds there, but this time was pretty dissaprointing of different bird species I saw there. Comapred to my last visits it was not really good. I plan to visit the lake in eastern Austria maybe next weekend on saturday. Since it is one of austrias biggest lakes that has a lot of flat spots it is really nice for birds and bird watching there is really nice. Let's see if I can get back with some nice pictures, but I usually do if the weather is playing along. And now in spring when the birds are in mating season it is easier to get some nice shots of them.
sparrow hiding inbetween a straw roof. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 180-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:57 pm |
| ISO | 100 |
sparrow hiding inbetween a straw roof. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 180-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:57 pm |
| ISO | 100 |