Big Wheel at Prater Vienna at Night. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 20 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 11:26 pm |
| ISO | 100 |
Last summer i visited Vienna for some wildlife and Cityscape Photography together with 3 friends of mine. We stayed there for 1 night and in the first evening we took some picture at the prater after having a nice dinner at the "Schweizerhaus". The Big wheel is turning every some seconds and stops then for the people entering the boxes. From the top of the wheel you have a very nice view over Vienna. At nighttime we took some nice pictures from different attractions at the Prater.
Longtimeexposure of one of the small wheels. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 5 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 11:32 pm |
| ISO | 200 |