Skyline of Paris from the Eiffel Tower. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Lengh | 25mm |
| Time | 04:21 pm |
| ISO | 100 |
I visited Paris in 2013 together with my father for a present for my a level degree before studying. It was a really amazing trip and i liked the city from the first moment i came there. We travelled there by train and it took us one night to get there. From the Eiffel tower you have a pretty nice view over the city. The Park and the Cityscape picture are made from the top of the Eiffel tower. I really had luck with the weather and the clouds where also marvellous.
Nice view from the eiffel tower on a beautiful cloudy day. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 04:30 pm |
| ISO | 100 |
Of course there was a big crowd visiting the eiffel tower and we had to wait to get up but in the end it finaly payed of. The view is pretty amazing and i don't want to miss it in my life. I am looking forward to visit Paris once again in the near future for some photography, because now i improved a lot in photography and i would also do more longtime exposures at night there.
Bridges in paris from above. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F9 |
| Focal Lengh | 38mm |
| Time | 04:29 pm |
| ISO | 100 |
Paris from above. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F9 |
| Focal Lengh | 70mm |
| Time | 02:54 pm |
| ISO | 100 |