Yesterday and today it started snowing here in Linz, I can't believe that it is already that cold. Way too early to my mind, but it is as it is. I went outside and met with Stefan for a short trip in the city forrests and to catch a little bit of fresh air, so I don't sit infront of the computer or the TV all day. Since I am on call duty today I had to stay near my home, so if I get a call I could start right away the duty time. The squirrels are always very cut when collecting nuts for their winter reserve. I am happy that I can go to the supermarket every day and can choose what I want to eat. Of course I have to look at prices but compared to an animal it seems easier.
Squirrel with a nut in its mouth. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:41 pm |
| ISO | 1000 |
My nut! Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:41 pm |
| ISO | 1000 |