When we visited Bertesgarden in Germany last month, we found some really nice wild Orchids, the yellow ladies slippers blooming in the forrest. These are protected plants and very seldom, but in this forrest we found hundreds of them. People from all over visited this place to take some pictures of these plants or simply enjoy their beauty. Unfortunately a boy took some flowers with hime even it is not allowed because these are protected plants.
Yellow Ladies slippers. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Lengh | 90 mm |
| Time | 01:16 pm |
| ISO | 500 |
Yellow Ladies slippers. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Lengh | 90 mm |
| Time | 01:16 pm |
| ISO | 500 |
Yellow Ladies slippers. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Lengh | 90 mm |
| Time | 01:14 pm |
| ISO | 500 |
Yellow Ladies slippers. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Tamron 90mm Macro lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/400 Seconds |
| Aperture used | F8 |
| Focal Lengh | 90 mm |
| Time | 01:26 pm |
| ISO | 500 |