In spring this year I watched several animals having sex in the wild. These wild rabbits I found near the "Weikerlsee" Lake in Linz. It was funny watching them but the act only took seconds, afterwards the female rabbit was fleeing from the male that tried to recreate the act several times. But everytime the male tried to back on for another act but the female didn't let him.
Rabbits having sex. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:16 am |
| ISO | 100 |
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:16 am |
| ISO | 100 |