At the Dunaulände (Danube river shore) in Linz there are several monuments visible like this one in the first picture. Some of them are photogenic but I think this first one is the most popular. Then On the second picture you can see the Bruckner Haus that is a musical theater in Linz. I really love when the cloud situation is like in these pictures right before a storm and sunrays still enlighting the scene. This gives so much Drama to the pictures, at least in my opinion but this also means that I had to hurry to get back to my flat wihtout getting wet.
Back then I also tried some HDR Pictures with my camera and this first picture is a HDR created from 3 different exposures.

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 05:41 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 105 mm |
| Time | 05:41 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 50 mm |
| Time | 05:41 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Length | 41 mm |
| Time | 05:41 pm |
| ISO | 100 |