This year's photography trips where a bit less in count than in the last years because of this stupid COVID 19 Situation. But still I didn't bother that much and tried to find some time for photography. I wish there would have been much more time for animal photography this year but at least it was possible at all. Now the ground squirrels are in winter hibernation sleep, and I am looking forward to seeing them next year again.
Ground Squirrel in the dried out grass. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:11 pm |
| ISO | 100 |
A friend of mine had the luck to take some pictures of the Sea Eagle today, and I am a bit jealous that I stayed home the whole day and didn't enjoy the nice day outside.
There are only a few fresh green blades of grass. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:15 pm |
| ISO | 100 |
Grass and other semen are the main source of food for the ground squirrels. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:29 pm |
| ISO | 100 |