The Streaming wall in upper austria is a very seldom natural spectacle, you can see water streaming out of a wall from the top. It is not running down like on other mountains. Because of the special stone and sand there the water is flowing out of the wall from the top and creates a bautiful watercurtain. When you have the sun enlighting the water stream this looks pretty amazing.
Water running out of the wall from the top creating a curtain. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 2.5 Seconds |
| Aperture used | F18 |
| Focal Lengh | 58 mm |
| Time | 06:28 pm |
| ISO | 100 |
Looks pretty nice when the sun is enlighting the water. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 5 Seconds |
| Aperture used | F18 |
| Focal Lengh | 18 mm |
| Time | 06:00 pm |
| ISO | 100 |
Nice Contrasts. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 18-105mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 3 Seconds |
| Aperture used | F18 |
| Focal Lengh | 58 mm |
| Time | 06:15 pm |
| ISO | 100 |