On my last trip to Lake Neusiedler in early May I was able to take several pictures and videos of birds there, one of them is the corn bunting that was singing its songs right infront of my eyes. It was sitting on a branch for several minutes so I was able to take several pictures and also videos of this bird. I wish every bird would be so cooperative. I assume it was so cooperative because of the mating time and it sang its mating voice to attract a possible partner. The corn bunting is a bird of open country with trees, such as farmland and weedy wasteland. Exact this habitat where I found this bird in eastern Austria near Lake Neusiedler.
Corn bunting sitting on a small branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 180-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/8000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 800 |
Corn bunting sitting on a small branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 180-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/8000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 800 |
Corn bunting sitting on a small branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 180-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/8000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 800 |
Corn bunting sitting on a small branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Nikor 180-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/8000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 800 |