A few days ago I came to Manokwari West Papua to design the compilation of Kodam Kasuari profile book.
After they see the book cover and the content of the book, the agency leader requests that the book cover image be changed.
This is their strong reason for covering the book reflecting the identity of soldiers from Papua. I strongly agree and appreciate the proposal of the army leader.
And here are some photo options that will be the target of Kodam Kasuari's profile book cover.
Please give your feedback or comments.
Pilihan Foto Menjadi Target Cover Buku. Beberapa hari lalu saya datang ke Manokwari Papua Barat untuk merancang penyusunan buku profil Kodam Kasuari.
Setelah mereka melihat cover buku dan konten buku tersebut, Kapendam (Kepala Penerangan Kodam) atau kepala humas kodam tersebut meminta agar gambar cover buku diubah.
Hal ini menjadi alasan kuat pihak Kapendam Kasuari agar cover buku tersebut mencerminkan identitas tentara yang berasal dari Papua. Saya sangat setuju dan mengapresiasi usulan Kapendam Kasuari itu.
Dan inilah beberapa pilihan foto yang akan menjadi target cover buku profil Kodam Kasuari. Tolong diberikan masukan atau komentar anda.
| Category | People Photography |
|---|---|
| Camera | Nikon F80 |
| Lens | Nikkor 35 - 80 mm |
| Diafragma | f/3.5 |
| Shutter | 1/500 sec |
| ISO | 200 |
| Filter | Ultra Violet |
| Retouct Exposure | PS CS5 Snapseed |
| Location | Kodam XVIII Kasuari |
| Villate Area | Manokwari Papua Barat |
| Category | People Photography |
|---|---|
| Camera | Nikon F80 |
| Lens | Nikkor 35 - 80 mm |
| Diafragma | f/8 |
| Shutter | 1/250 sec |
| ISO | 200 |
| Filter | Ultra Violet |
| Retouct Exposure | PS CS5 Snapseed |
| Location | Kodam XVIII Kasuari |
| Villate Area | Manokwari Papua Barat |
| Category | People Photography |
|---|---|
| Camera | Nikon F80 |
| Lens | Nikkor 35 - 80 mm |
| Diafragma | f/8 |
| Shutter | 1/500 sec |
| ISO | 200 |
| Filter | Ultra Violet |
| Retouct Exposure | PS CS5 Snapseed |
| Location | Kodam XVIII Kasuari |
| Villate Area | Manokwari Papua Barat |
| Category | People Photography |
|---|---|
| Camera | Nikon F80 |
| Lens | Nikkor 35 - 80 mm |
| Diafragma | f/5.6 |
| Shutter | 1/125 sec |
| ISO | 200 |
| Filter | Ultra Violet |
| Retouct Exposure | PS CS5 Snapseed |
| Location | Kodam XVIII Kasuari |
| Villate Area | Manokwari Papua Barat |