Moto X4 from Lenovo is a new device with a lot of positive features and a price that can satisfy most of the users.
The Moto X4 has a 5.2-inch Full HD display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels.
The baseline model has 3GB of RAM and 32GB of internal storage that can be expanded up to 200GB. Moto X4 is powered by 2.2GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 630 processor.
The phone has a 12-megapixel primary camera on the rear and a 16-megapixel front shooter for selfies.
Moto X4 runs Android 7.1.1 and is powered by a 3000mAh non-removable battery.
Image source: androidcentral
Specifications
| Specifications | Motorola Moto X |
| Dimensions | 148.4 x 73.4 x 8 mm (5.84 x 2.89 x 0.31 in) |
| Size | 5.2 inches |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Internal memory | 32 GB, 3 GB RAM |
| Primary camera | Dual 12 MP, f/2.0 + 8 MP, f/2.2 |
| Secondary camera | 16 MP, f/2.0, 1.0 µm pixel size, 1080p, LED flash |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
Price: $400
PROS
- Dual cameras work well
- Long-lasting battery life
- Excellent software
CONS
- Does not have radio