Xiaomi Mi Mix 2s
101 DXOMark Photo Score same score with iphone X
Screenshots
Hunter's comment
This Mi MIS 2s featured with ceramic back along with an almost bezel-less front display that comes with a 18:9 aspect ratio. The top and the sides of the device will be bezel-less, aside from the chin that houses front camera.
The Mi MIX 2 is crowned with 4-sided curved ceramic black plate, it is as durable as aerospace due to it also 18-karat gold plated camera rim
The screen with a 5.99-inch IPS display, however it essentially is smaller than typical 5.5-inch display mobile phone in the market currently, run on a Qualcomm Snapdragon 845. With 6GB Ram and a choice of 64GB or 128GB of internal storage.
The camera is tremendous well packed with Sony IMX363 together with f/1.8 aperture and 1.4 μm pixels. Again, however, unfortunately, they remove the headphone jack (why you follow the trend Xiaomi), there’s only 2 choices on there where you can use USB Type-C headphones which this will do it as the device uses USB-C for charging. Secondly you can use Bluetooth headphones and charge the device via wireless charging.
Specification
| Dimensions | 150.9 x 74.9 x 8.1 mm (5.94 x 2.95 x 0.32 in) |
|---|---|
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~81.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Card slot | No |
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 64/128 GB, 6 GB RAM |
| Primary | Dual: 12 MP (f/1.8, 21mm, 1/2.55", 1.4µm, 4-axis OIS) + 12 MP (f/2.4, 26mm, 1/2.9", 1.0µm), 2x optical zoom, dual pixel phase detection autofocus, dual-LED dual-tone flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/120fps, 720p@240fps |
| Secondary | 5 MP, (f/2.0, 1.4µm), 1080p |
Link
https://xiaomi-mi.com/mi-mix-2s/xiaomi-mi-mix-2s-6gb128gb-dual-sim-black/
Contributors
This is posted on Steemhunt - A place where you can dig products and earn STEEM.
View on Steemhunt.com