Last Spring i visited Vienna several times and on one of these trips i found this beautiful deer in a meadow with a lot of flowers. The deer was curious about me and didn't run a way even i was getting pretty close. I assume because at this place they are used to humans so they are not that shy. But they are still careful and watch you nearly all the time so they are prepared to run away from you as fast as they can. And if you don't respect their flight distance they run.
Deer in the Meadow full of flowers. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/100 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:22 am |
| ISO | 100 |
I made the study that the more animals are used to humans for example like these here living in a big City like Vienna the closer you can get to them. It is much easier to get some nice animal shots in urban wildlife than in woods or nearly untouched nature.
Should i run away or do i let the photographer do his shooting. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/160 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:26 am |
| ISO | 100 |
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/100 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:24 am |
| ISO | 100 |