Kestrel looking for some mice in the field. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 04:58 pm |
| ISO | 1250 |
Last month i did a trip around my home place in the nature for some wildlife photography when i saw this nice kestrel flying obove me. The bird was looking for mice in the field and was circeling in the air for several minutes. So i had the chance to take some nice pictures of it. Most of the times it was a bit to far away even for me at 600mm with a Crop Camera, but i still got some nice shots of the bird. I tried different settings on my camera because the light was not the best. I had to bump up the ISO to 1250 to get a fast enough shutter speed for this bird.
Flying Kestrel. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 04:58 pm |
| ISO | 1250 |
I am already looking forward seeing it again on a nice sunny day when the air breeze is optimal for it flying. I can find birds like this only on days when the wind is perfect for flying.