Snow Leopard washing and caring for himself. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F 5.6 |
| Focal Lengh | 300 mm |
| Time | 05:58 pm |
| ISO | 500 |
Last spring, i visited the snow leopards in the Zoo of Salzburg together with 2 friends of mine for some photography. I really like their beautiful eye color. The Snow leopards got a baby this year and of course it was the main attraction in the zoo at this time. In Summer they also had a night Zoo there in Salzburg but when i took this pictures in March i only had the opportunity to take pictures in daytime.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F 5.6 |
| Focal Lengh | 300 mm |
| Time | 05:59 pm |
| ISO | 500 |
When it's hot in the summer the animal mostly only lie there and relax because of the hot weather, but in spring and autumn you can see them playing, especially the small snow leopard is very active and funny. If you get there in the late afternoon and the evening you can see them moaning several times. I like this because this is the time i can get a great shot of their teeth.
Snow Leopard moaning. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F 5.6 |
| Focal Lengh | 300 mm |
| Time | 05:59 pm |
| ISO | 500 |
| Camera used | Nikon D5100 |
|---|---|
| Lens used | Nikor 55-300 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F 5.6 |
| Focal Lengh | 300 mm |
| Time | 06:25 pm |
| ISO | 1000 |