In Spring time you can find a lot of deer here in Austria, especially where my parents live there are a lot of Meadows where you can find several deer looking for fresh grass near the forrest. When the grass is still not very high in spring and there are several flowers on the meadow i think it is really nice to take some pictures of these animals. Unfortunately i mostly see female deer in the meadows and on the streets. Male ones with beautiful deer antlers are pretty seldom to spot. But i will open my eyes a bit and maybe i am lucky in the future.
Becaue i live a bit outside of Linz, i encounter deer pretty often when i drive by with the car. So you really have to be careful when driving in the evening. If you want to take pictures of deer, probably the best time is early in the morning after sunrise or in the evening just before sunrise. During the day most of them hide in the forrests and bushes.
Deer watching me carefully. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/100 Seconds |
| Aperture used | F6.0 |
| Focal Lengh | 440 mm |
| Time | 09:21 am |
| ISO | 100 |
This deer didn't see me at first sight so i was able to get pretty close, without it running away. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:21 am |
| ISO | 100 |