When i visited the wetlands near Salzburg together with Stefan and Robert back in 2018, we found a breeding hole of the european crested tit that was flying in and out to feed the small birds this was the perfect oportunity to take some shots of this bird. I think this bird was still preparing the breeding hole and the small children where not yet alive, because i never saw it flying with some food and we didn't here the small birds.

Europeand Crested Tit at the breeding hole. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/400 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 11:36 am |
| ISO | 1000 |

bird hiding in the green branches. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 11:38 am |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 11:38 am |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 11:37 am |
| ISO | 1000 |