Today i got up pretty early at 5 o clock my alarm clock rang and i started my morning with a long car drive from Linz to the Lake Neusiedler in eastern Austria. But i am happy that i really got some nice pictures again. The effort payed off with the nice pictures i did and all the animals i saw in wildlife again. I was several hours waiting in a hide as well as driving with my car around the Lake for some nice pictures.
Some of these pictures are my first one of these species. So i was able to take a picture of a lapwing or the yellowhammer for the first time. Other pictures from the animals like Rabbits, the swan or the pheasant i have already in my collection. But i have to admit that this time i really got some very nice shots. For this first article i will show you already a lot of different pictures. But i still have some in store for future articles now from this trip.
yellowhammer on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/800 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 01:16 pm |
| ISO | 1000 |
Pheasant at a field. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/640 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 04:07 pm |
| ISO | 500 |
red-backed shrike. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 05:36 pm |
| ISO | 500 |
Lapwing at lake Neusiedler. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 02:07 pm |
| ISO | 100 |
Rabbit in the field. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/320 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 12:25 pm |
| ISO | 100 |
Pied avocet. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/640 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 10:32 am |
| ISO | 100 |
Swan. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600mm |
| Time | 05:48 pm |
| ISO | 500 |
All images and text published in this post are my original work.