The last year in Spring I visited the Inn River together with Stefan for some wildlife photography. I was able to take some picture of the great crested grebe in their mating procedure. This was the second trip last year when I had the luck to witness this ritual. I also saw it on the Danube River near Linz where I was able to take a better Video and pictures because of a better light situation.
Check out the video in the bottom section of this arcticle!

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Nikor 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:58 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Nikor 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/100 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:12 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Nikor 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:14 pm |
| ISO | 100 |
Video of the birds mating:
