This spring I visited an old tree that grows near my living place, several times for some bird photography. You can see a lot of birds like the great tit the blue tit, the restart and some blackbirds there. Most of the time only separate not in flocks. But still this is a good place to take pictures of them and I don't even have to drive with my car like to the many other places I take pictures of birds. Another positive thing is that you have a very nice light in the evening or when the sun comes out after a rain shower.
Great tit on a branch between the green leaves. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/640 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:26 pm |
| ISO | 1600 |
In my opinion this is the best time to take some pictures, a mixed day with clouds and the sun hiding behind the clouds and only occasionally direct sunlight. The colors are so much more vivid in this situation. The day I took these pictures was such a cloudy day with a lot of times when the sun came through. I am already looking forward to a nice day in spring where I can take pictures like these again. Just lying in the meadow and watching them gives me a pretty nice amount of satisfaction too.
Great tit drinking some water drops of a leave. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/640 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:26 pm |
| ISO | 1600 |
Great tit on a branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:26 pm |
| ISO | 2000 |