Butterflies are such beautiful animals and i like to see them every time. But they are pretty difficult to take pictures of because they fly most of the time and wen you get closer to them they flee. Except the time before sunrise and a little after the sunrise they are still paralized from the night and you have enough time to take pictures of them. But for this you need to know where they sleep or spot the sleeping places the evening before.
Gerhard, Karin and Patrick know such places and i hope i can accompanion them for some butterfly photography this summer. But since they keep these places safe it is not sure they will take me with them.
Butterfly on a violet flower. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 01:12 pm |
| ISO | 2000 |
Butterfly on a violet flower. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 01:12 pm |
| ISO | 2000 |