Little ringed Plovers are one of my favorite small birds since they always get very close and depending on their trust to you can get really close without fleeing. Thats why I could take some really nice closeup pictures of them. In Wels a city near my hometown Linz there is a nice gravel Pit where I can find them regulary and also on the river shores of the danube river they can be found regulary. Yesterday I visited the gravel shore of the danube river in Willhering at the water power plant but I still didn't find this bird. Maybe it is still a little bit early for them. Last year at the same time they where already here. These are some pictures of last years encounter.
Little ringed plover looking for food inbetween the small gravel stones. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:25 am |
| ISO | 100 |
It is so relaxing watching them hunting on the gravel. They run a few meters then they stop again, watch around and run again several meters, when they find something they pick it up with their beak and then they continue running to the next spot.
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:37 am |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:37 am |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:38 am |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:27 am |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:36 am |
| ISO | 100 |