Last month i visited Ceske Buejovice - Budweis together with 2 friends of mine for exploring the city and the beer there. It was a pretty nice trip although the weather was not that good. But who need a good weather for a trip through the restaurants and bars for exploring nice food and beer. We went there by bus for only 29 € from Linz and stayed for 1 night in Budweis. Of course i had my camera with me and took some pictures of the city.

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105 mm |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F11 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 11:59 am |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105 mm |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 2:22 am |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105 mm |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 03:21 am |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D5100 |
| Lens used | Nikor 18-105 mm |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F13 |
| Focal Lengh | 18mm |
| Time | 11:52 am |
| ISO | 100 |