My mother always set up a birdhouse for the bird feeding in the winter, to help the birds find food when there is a lot of snow on the floor. This is a perfect spot to take some pictures of the birds that visit this birdhouse for some quick food. When i visited my parents in February this year i took several pictures of birds visiting the birdhouse. I hid behind the glassfront of the house and waited for the birds to come and eat some grains from the birdhouse. In Winter it is much easier to take some pictures especially at the birdhouse because you just need to put some food up there and wait for several hours and you will most definitely make some nice pictures of the birds.
nuthatch at the birdhouse. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 11:46 am |
| ISO | 100 |
Two great tits at the birdhouse. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:12 am |
| ISO | 100 |
Nuthatch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:12 am |
| ISO | 100 |
Robin. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:58 am |
| ISO | 100 |
Robin looking for some food on the floor. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/125 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 09:59 am |
| ISO | 100 |