Last year at lake Neusiedler i found this nice couple of eurasian advocets in the shallow water. They where looking for food and doing their mating dance wich is pretty nice to watch. Unfortunateley they where a bit far away and the sun was very bright that day so the color saturation and the contrast of the pictures is not the best but still i cought the moment of action on camera. I hope this year i can get some nice pictures like these too. But maybe with a bit more clouds in the sky so i can have more colors and contrast in the pictures.

Eurasian Advocet doing their mating dance. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 04:31 pm |
| ISO | 100 |

Birds in Action. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 04:31 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 04:31 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1250 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Lengh | 600 mm |
| Time | 04:31 pm |
| ISO | 100 |
