A friend of mine always makes such great pictures of the Hawfinch and I am already very jealous about her beautiful hawfinch pictures from her garden. But finally I was also able to take some pictures of the hawfinch at the wetlands of the Traun River here near Linz. Her pictures of the hawfinch ware still a lot better than mine since she has prepared a little pond with branches and a lot of perfect sitting spots for the birds. On her pictures there are no branches in the way and she as a very nice smooth bokeh as background.

Hawfinch in between the branches. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |

unfortunately there are a lot of branches in the way. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |