On my photography trip yesterday I was able to see several common cranes flying in the sky and resting at a spot with some shallow water. This was my first encounter with this big bird and I am pretty happy that I saw them. The Common Crane is not resident in Austria but during the big bird migrations in spring and autumn they often stop by for one or two days at big rivers, swamp lands or lakes. In spring, they travel from Africa back to Northern Europe (Poland, the Balticum, Finnland, Norway, some few places in northern Germany as well as to Sweden or Russia (where probably the biggest population lives during summer)).
A bunch of common Cranes flying in the sky. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:09 am |
| ISO | 100 |
They can be very loud when they fly over your head, especially when there are hundreds of them. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:53 am |
| ISO | 100 |
But I have to admit since they are very big birds it is pretty impressive to watch them. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:10 am |
| ISO | 100 |
They look impressive when flying. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:06 am |
| ISO | 100 |
They often create a V when flying. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:13 am |
| ISO | 100 |
Common Cranes at their resting place in the shallow water. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 07:50 am |
| ISO | 100 |