This weekend was very good in terms of pictures and videos that I was able to capture at the Inn River and some other spots in Upper Austria. One of the highlights from this weekend was the encounter with the Song Thrush, a bird that has one of the most beautiful songs in my opinion. That's why I not only had to take some pictures but also a video of this bird and its beautiful song. The bird was pleasing my ears with it's beautiful songs for several minutes before it flew off. Because of it's brown camouflage color it can be a bit difficult to spot the bird especially when it is not singing. But when it is singing it might be a lot easier to find it.
Song Thrush singin on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:03 am |
| ISO | 1000 |
I was lucky to hear the beautiful song of this bird. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:03 am |
| ISO | 1000 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:03 am |
| ISO | 1000 |
Song Thrush with it's beak wide open. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:03 am |
| ISO | 1000 |