Hello Steemians
Good Evening, Finally last post for the day
I was quite busy from last few days and I had lots of photographs for my Steemit Posts, I have uploaded them today :D
Here is my entry to
If you guys wanna participate you can check this post.
You can see my posts here :
- Thathara Architecture using esteem app.
- Sagar Ratna using tasteem app.
- Capturing Macros using busy app.
- Shades of Sky using esteem app.
This post is basically about Goldenhour Photography which is the short period just after sunrise or just before sunset. During this period of the day, the daylight is reddish and softer. Source of information is Wikipedia.
Here are my Clicks and I hope you will like them.
| Camera | Canon 550D |
|---|---|
| Lens | 50mm |
| F-Stop | f/13 |
| Exposure | 1/320 sec |
| ISO | 100 |
| Camera | Canon 550D |
|---|---|
| Lens | 50mm |
| F-Stop | f/10 |
| Exposure | 1/200 sec |
| ISO | 100 |
| Camera | Canon 550D |
|---|---|
| Lens | 50mm |
| F-Stop | f/5 |
| Exposure | 1/250 sec |
| ISO | 200 |
| Camera | Canon 550D |
|---|---|
| Lens | 18-55mm |
| F-Stop | f/7.1 |
| Exposure | 1/320 sec |
| ISO | 100 |
In the end, I would like to thanks ,
,
,
,
,
,
dapps for curating the original content and supporting the authors.
Thank You for Stopping by:
@Clicked