Intro
Hello everyone!, welcome to my post, this is my first time posting here. Actually I don't know much about motorbikes, I just got to ride a motorbike smoothly in 2019 😆, apart from that I'm still interested in sharing my story here
Bought in 2009
This motorbike was bought by our family in 2009, because my father's motorbike previously sold because it is already too old, this motorbike is used more often by my father, he uses it to go to the market which is 5 km away from our house, every day my father goes to the market because he works there selling. my father also often takes me by this motorbike to go to school and courses, the distance is also about 5 km from home
Facts
The third generation of Yamaha Jupiter Z, commonly known as Owl Jupiter, this is due to the rounded front headlamp resembling an owl's eye. This motorbike is still favored by Yamaha Fans because it has a good appearance with good engine performance and easy handling. Now this bike is no longer produced, and it's becoming a bit rare here
Electricity
| Headlight | 12 Volt, 32 W/ 32W (2 Pcs) |
|---|---|
| Front Turn Signal | 12 Volt, 10 W (2 Pcs) |
| Rear Turn Signal | 12 Volt, 10 W (2 Pcs) |
| Brake Light | 12 Volt, 5 W/21 W (1 Piece) |
Machines
| Engine Type | 2P2, 4 Stroke, SOHC, 2 Valves (Air Cooled) |
|---|---|
| Diameter x Step | 51.0 x 54.0 mm |
| Cylinder Volume | 110.3 CC |
| Transmission Type | 4 Speed ROTARY Type (N-1-2-3-4-N) |
Dimensions
| Length x Width x Height | 1,910 mm x 675 mm x 1,040 mm |
|---|---|
| Seating Height | 760 mm |
| Wheelbase | 1,225 mm |
| Empty Weight | 97 kg |
| Fuel Tank Capacity | 4.5 Liter |
Outro
Now this motorbike is used daily by me, I use this motorbike for work, I am a civil service police officer, the distance is about 1 km away from my rented house, not too far, this motorbike really helps me and my family, I love this motorbike and I don't have plan to replace or sell it in the near future. Thanks for visiting my post!
Credits
for her post about ultimate-markdown-tutorial
for the blog dividers