I have already found several places in Lower Austria and Burgenland where these wonderful colorful birds live in the sand holes of a hill. But probably the best place is in Burgenland near the Lake Neusiedler where I took these pictures. There should also be some places in Upper Austria where they live during the summer but as far as I know these are all on private property, so I am not able to get there, and the people who own this land don't let photographers like me take pictures of these wonderful birds. So I don't have a chance to take pictures of them here in Upper Austria. Whenever I want to photograph them, I need to drive to Lower Austria or Burgenland or even Hungary where their breeding spots are not on private land.

Two bee eaters on a branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:26 pm |
| ISO | 1000 |
I am also looking forward to visit the Lake Balaton or the Kiskunsag national park in Hungary, there should also be several nice spots where you can watch and photograph the bee-eaters. The Bee-eaters live during the spring and summer in Europe but in winter they migrate to Africa where they spend the cold time of the year. I always find it very amazing that these birds always find back to the place here in Europe.

They spend a lot of time sitting on branches and examinating the surroundings. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:27 pm |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:25 pm |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:28 pm |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:28 pm |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:30 pm |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:31 pm |
| ISO | 1000 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 04:26 pm |
| ISO | 1000 |
