My parents have a bird feeder and I like to watch the birds that visit it regulary. Now in winter there are a lot of robins, nuthatches, great tits, blue tits and some more seldom species that visit the feeder regulary and this is always a good opportunity to get some nice shots of birds and also being able to sit in the warm house behind the window. I still need to think of a place where I can place a bird feeder in the garden of my flat. A place where it doesn't bother my neightbors and where I am still able to take some nice pictures of birds.
Cute little robin exploring the snow for some seeds that fell to the floor. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:49 pm |
| ISO | 100 |
Cute little robin in the snow. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:49 pm |
| ISO | 100 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:49 pm |
| ISO | 100 |
Nuthatch at the birdfeeder. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:49 pm |
| ISO | 100 |
Great tit at the birdfeeder. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:49 pm |
| ISO | 100 |
