On one of my last visits at the cementary I was able to take some really closeup pictures of a chaffinch searching the ground for some food. It was jumping around on the forrest floor and picked up some seeds that it found there. On this day I was able to photography several different birds at the cementary, this female chaffinch was posing in front of my camera for several seconds.
At the cementary there are so many different birds to encounter during the day. This is mostly because of the feeding spots that are set up by people that feed birds there. Of course birds and squirrels are attracted to this.
Closeup picture of a Chaffinch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Closeup picture of a Chaffinch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Closeup picture of a Chaffinch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:34 am |
| ISO | 100 |
Closeup picture of a Chaffinch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:07 pm |
| ISO | 100 |