Ducks are probably one of the birds that are very easy to photograph since they often actively approach you because they often get food from people and therefore get very close. Although I don't like that birds are fed with bread and other shit food. Today I visited a speech of an ornithology student at the university and it was pretty interesting. He presented seldom birds that he found here in Austria in the last year and I noted some spots that I really need to visit. It was interesting to get some nice information from other ornithologists and there are some spots that I really need to visit.
I noted the spots so I can visit them in the near future. But probably the best time will be next spring for a visit of most of these spots.
Closeup pictures of ducks. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 100 |
Male duck in the shallow water. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 100 |
Male duck. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 08:59 am |
| ISO | 100 |