Cementaries are always a perfect place for some wildlifephotography and I often visit them because it is easier to get close to birds and other animals there. Since the Cementary is directly in a small forest it is a perfect spot for wildlifephotography of birds. The birds are not so shy because they are used to the presence of humans. The Eurasian Wren is one of the smallest birds here in Austria and I always enjoy taking pictures of it. This time the wren was hiding in the bushes between the gravestones. I was very happy that I saw it. It was moving a bit and that's why it cought my attention and I could take some pictures.
Eurasian wren at the cementary. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:29 am |
| ISO | 100 |
The Tailfeathers of wren are so funny. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:29 am |
| ISO | 100 |
Eurasian Wren hiding behind the bush. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:29 am |
| ISO | 100 |
Picture without the cropping, the wren is a very Small bird. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens + FTZ |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:29 am |
| ISO | 100 |