Today for the Free theme of the Photo Contest by I want to show you some pictures of the European Stonechat that I found in north eastern Austria at the border to Czech Republic and Slovakia. The Stonechat loves high meaddowas and needs them for breeding. These birds live in rough grassland with scattered small shrubs and bramble and because there are only a few of these grasslands left. Due to heavy efforts protecting these grasslands and the habitat of the european stonechat, their number can be kept steady. But I have to admit that I only found a few spots where I was able to encounter this bird.
European stonechat sitting on a post. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |
Female european stonechat. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |
European stonechat in the reed. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |
European stonechat (male) on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon Z6II |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 01:27 pm |
| ISO | 100 |