This weekend I visited the Lake Neusiedler together with Stefan in Burgenland. We were able to take several nice pictures of birds, although we were not that successful like last year in spring where we could visit this place a bit earlier in spring which is definitely a better time for bird photography but still we were successful and I finally was able to take some pictures of the Eurasian hopoe. I am already looking for a long time for this bird since it is pretty seldom here in Upper Austria where I live but in Lower Austria and "Burgenland" it is more common.
Eurasian Hopoe sitting on a reed roof. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/8000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:36 am |
| ISO | 640 |
I am very happy that I took some pictures of this bird this weekend since I am already waiting for a long time to finally be able to photograph this beauty. But as beautiful it is, it still smells very bad. The bird has a very effective anti-predator defense in the nest, this bird produces a liquid that smells like rotten meat, which helps to held off predators.
Hopoe with insect for the offspring. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/4000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:31 am |
| ISO | 640 |
Flying hopoe in front of the breeding hole. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:35 am |
| ISO | 640 |
Hopoe sitting on the reed-roof. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/8000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:35 am |
| ISO | 640 |