Back in April this year I was able to take several nice pictures of the flamingo at the Inn River during a photography trip there. We where very lucky that it was so close and we could take several pictures of the bird looking for food in the shallow water. It is a very beautiful bird that probably fled from a Zoo or a Bird Breeder, but it has no ring from a bird breeder so it could also be a bird that came here by accident and doesn't fly back to the south. I find it also a bit strange that It finds enough of the correct food to keep it's feathers in pink.
The Flamingo is a beautiful big bird that usually can only be found further to the south.

Flamingo looking for food in the shallow water of the Inn River. Picture: Florian Glechner
| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 500 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:40 am |
| ISO | 500 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:40 am |
| ISO | 500 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:40 am |
| ISO | 500 |

| Camera used | Nikon D500 |
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/3200 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:41 am |
| ISO | 500 |