Today was not really the best day in terms of birdphotography. I decided to visit a lake and nature reserve nearl Linz for some bird photography but there where only a few birds out there today and the light was also petty bad. But at least I got some fresh air and some "exercise" for today. Now in late autumn / winter it is a little bit more difficult to find some birds here that are intersting to photograph. All the songbirds hid because of the bad weather and it was pretty silent in the woods today.
Goosander at the lake. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:21 pm |
| ISO | 100 |
Goosander at the lake. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:21 pm |
| ISO | 100 |