I have several lakes near Linz where I can find this kind of waterbird that are living near the Danube on the lakes and build their nests there in Spring. During summer, I watched them mainly looking for food and educating their children. I like the beautiful crest these birds have, and they also have a very beautiful mating dance that I really love to watch. I took several pictures of them near Linz but i also met them at the Inn River to the border to Germany and at the Danube in Vienna. So these birds are not that seldom.
A couple of great crested grebes flying in the sky. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:41 am |
| ISO | 100 |
Great crested grebe swimming on the lake. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 09:48 am |
| ISO | 100 |