One bird I am always very proud of when I am able to take some pictures is the "Little bittern" since it is a vey shy bird that often hides in between the reed and can only be seen with a lot of effort. On last weeks photography trip I was again able to take some pictures of it in the reed. Stefan and I visited the north eastern part of Austria again for a photography trip of 4 days.
Up there near the old Iron Curtain the nature is still intact on several places and therefore it is easier to find birds like the little bittern or birds of prey or songbirds that live up there.
Little bittern in the reed. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/4000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:24 pm |
| ISO | 2000 |
Depending on its position it is pretty difficult to spot, but this Time I had luck. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/4000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:24 pm |
| ISO | 2000 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/4000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:24 pm |
| ISO | 2000 |
Picture: Florian Glechner
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/4000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 03:24 pm |
| ISO | 2000 |