Back in september I visited a small forest near Wels for some bird photography. It is situated near a gravel pit and therfore there can be found several different bird species. At the gravel pit there are a lot of different waders that I can find and in the forrest there is a variety of different birds living tere. One of these birds is the long tailed tit, it is a very small bird species but I think very beautiful and cute. This little bird was posing for me on a small branch and I could take several pictures of it. This was not the only bird that I found there I also saw a treecreeper, some sparrows, some great tits and blue tits.
This spot is a good spot when I don't want to drive too far away and I can reach it within about 20-30 minutes depending on the traffic.
Long-tailed tit sitting on a branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:12 pm |
| ISO | 1000 |
Starting from the branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:12 pm |
| ISO | 1000 |
Isn't it a beautiful bird. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:12 pm |
| ISO | 1000 |