Last weekend I visited a wetland near Wels for some wildlife photography, and I was happy to find the long-tailed tit there. It is a very cute and small bird, but I like i t very much. It always looks so "fluffy" and friendly. This birds can be found at the edge of marshland or deciduous and mixed woodland with a well-developed shrub layer, favoring edge habitats. I also found this birds on a place near Linz and next spring I am definitely going to visit this place again for some wildlife photography, since there are alos a lot of other different birds living there and it is not far away.
Longt-tailed tit on a branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:12 pm |
| ISO | 1250 |
Ready to take off. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 02:12 pm |
| ISO | 1250 |