On a winter day in February this year I was able to take several pictures of a male and a female blackbird at the Urnenhain Cementary in Linz. These birds where jumping around the ground and looking for food there. I took my camera and made several pictures of these nice birds. Eventhough blackbirds are one of the more common birds and they don't have a lot of beauitful colors I still like them very much. They have a very nice song when they sing in spring and I really love to listen to it.
Male blackbird on the floor. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 1:52 pm |
| ISO | 3200 |
Female blackbird watching me. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 2:25 pm |
| ISO | 3200 |