Although Vienna is a big City in Austria with about 2 Million people living there, there is a lot of nature and willife there and the advantage of this place is that the birds and animals are used to humans and they get much closer. Vienna has a lot of nice hills that are still fully covered with nature, forrest or meaddows, there you can find several birds and other animals like butterflies, ground sqirrels, hamsters and so on. On one of these hills the Bisamberg. Patrick a biology studet and friend of mine showed me this place and it is magical for macrophotography and pictures of birds like these.
Red baked shrike on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:03 am |
| ISO | 100 |
Red baked shrike on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:11 am |
| ISO | 100 |
Red baked shrike on a tree. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:12 am |
| ISO | 100 |