Today was a pretty unsuccessful day in terms of bird photography, I only was able to take some pictures of a buteo, but far away , a kingfisher also very far away and tiny on the picture and some ducks. Ok, also some pictures of curlews but I already have a lot better pictures of them. Hmm at least I got a picture of a sleeping male duck, they sleep with 1 eye open and only one brain half, to still be able to respond to dangers around them. I think this is a very strange kind of sleeping but helps them tu survive since they can flee from dangers a lot easier.
Sleeping male duck. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:29 am |
| ISO | 100 |
Sleeping drake. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/2000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 10:29 am |
| ISO | 100 |
