This weekend we planned to do a trip to the Lake Neusiedler before we are not allowed to do this in our constellation when the next Covid-Lockdown will start here in Austria. Tomorrow the stronger Covid Regulations will start here and Austria will get a "Soft-Lockdown" probably till the end of November, but I assume they will extend the regulations till Christmas. But we will see about this in the next weeks.
So i met with Stefan, Tanja and Patrick at Lake Neusiedler and we stayed there for the weekend to do some wildlife photography. I was lucky to see several curlews that are preparing for their flight to Africa and are flocking together in certain spots.
European Curlew flying in the sky. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:12 am |
| ISO | 1000 |
I love the big beak this bird has. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:12 am |
| ISO | 1000 |
Curlews looking for some food in the grass. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:02 am |
| ISO | 1000 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:01 am |
| ISO | 1000 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:04 am |
| ISO | 1000 |
Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:12 am |
| ISO | 1000 |