One of my favorite songbirds is the robin, it has a very beautiful sound and also is very beautiful in appearance. I found a Robin near Salzburg when I was on a wildlife photography tour with Stefan and Robert in the nearby wetlands of the Salzach River. There in the forest we found this adorable robin sitting on a branch. It was sitting there for some time, and I was able to take several pictures of it.
Closeup of a Robin sitting on a branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1000 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:59 am |
| ISO | 100 |
Robin sitting on a branch. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/500 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 11:59 am |
| ISO | 100 |
Robin flying away. Picture: Florian Glechner.
| Camera used | Nikon D500 |
|---|---|
| Lens used | Sigma 150-600 mm lens |
| Filter used | none |
| Exposure Time | 1/1600 Seconds |
| Aperture used | F6.3 |
| Focal Length | 600 mm |
| Time | 12:01 pm |
| ISO | 100 |